Informacja dotycząca zasad udzielania świadczeń zdrowotnych  w ZLA w Chrzanowie w dniu 12.11.2018r.


Informuje się, że zgodnie z ustawą z dnia 7.11.2018 (Dz.U 2018 poz. 2117) o ustanowieniu Święta Narodowego z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczpospolitej Polskiej oraz informacji dotyczącej udzielania świadczeń opieki zdrowotnej oraz pracy aptek ogólnodostępnych w dniu 12 11.2018 zamieszczonej na stronie Ministerstwa Zdrowia z dnia 08.11.2018  świadczenia zdrowotne z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej  będą udzielane przez podmioty realizujące świadczenia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.
W związku z powyższym w dniu 12 listopada 2018 r gabinety realizujące świadczenia z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej w Zakładzie Lecznictwa Ambulatoryjnego w Chrzanowie  sp.z.o.o 
nie będą dostępne dla pacjentów.
Wszystkie pozostałe świadczenia opieki zdrowotnej w ramach umów z NFZ są udzielane zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie regulacjami prawnymi.

Dermatologia to nie tylko maści 

Radzi lek. Bartosz  Miziołek, dermatolog przyjmujący w Poradni  Dermatologicznej Zakładu Lecznictwa  Ambulatoryjnego w Chrzanowie

To dziedzina medycyny zajmująca  się problemami skóry, paznokci  oraz włosów, oferująca  coraz to nowsze możliwości diagnostyki i leczenia.

Czytaj więcej: Dermatologia to nie tylko maści

MOC LASERA

Radzi lek. Bartosz  Miziołek, dermatolog przyjmujący w Poradni  Dermatologicznej Zakładu Lecznictwa  Ambulatoryjnego w Chrzanowie.

Powszechnie wykorzystuje  się go do usuwania zmian na  skórze: włókniaków, brodawek  łojotokowych, brodawek  wirusowych, kłykcin narządów  płciowych. Jego użycie pozwala  na pozbycie się uciążliwego  problemu zwykle podczas  jednej wizyty.

Czytaj więcej: MOC LASERA

Nietrzymanie moczu można wyleczyć laserem

Ten wstydliwy problem dotyka wielu kobiet w różnym wieku. Współczesna medycyna znalazła sposób na to, jak sobie z nim poradzić. Rozwiązaniem jest leczenie laserowe. Zabiegi nie są bolesne, a efekty bardzo zadowalające.

Czytaj więcej: Nietrzymanie moczu można wyleczyć laserem

Dlaczego to ważne? Przeczytaj uważnie!

Wzrok to najcenniejszy zmysł człowieka. Jest więc oczywiste, że należy o niego dbać. Co to jednak oznacza w praktyce, jest różnie rozumiane. Postaram się wytłumaczyć, dlaczego to ważne i jak należy to robić. Konieczność okresowego badania przez lekarza okulistyki, to podstawowa sprawa. Otwieramy dla Państwa nowy, bardzo dobrze wyposażony gabinet okulistyczny w ZLA przy ul. Sokoła 19 w Chrzanowie.

Czytaj więcej: Dlaczego to ważne? Przeczytaj uważnie!

Nie tylko dla zawodowców

Każda aktywność fizyczna – uprawiana amatorsko czy zawodowo powoduje zmiany w ciele sportowca. Poprawia się siła, wytrzymałość, zwinność, koordynacja. Sport wpływa na mobilność stawów, poprawę cyrkulacji krwi, dystrybucji tlenu i składników odżywczych do organizmu. Bywa jednak czasem przyczyną kontuzji.

Czytaj więcej: Nie tylko dla zawodowców

Leczą nie tylko kręgosłup, ale całe ciało

Centrum Rehabilitacji Zakładu Lecznictwa Ambulatoryjnego w Chrzanowie to miejsce, gdzie specjalistyczna wiedza i doświadczenie wykorzystywane są do pracy z pacjentem. Wykonywane są tu masaże i zabiegi z zakresu fizykoterapii oraz najnowsze metody diagnozowania i terapii.

Czytaj więcej: Leczą nie tylko kręgosłup, ale całe ciało

Wspomagamy rozwój niemowląt i dzieci

Gdy w naszym życiu pojawi się dziecko często nie wiemy, jak prawidłowo zmienić pieluszkę, podnieść pociechę z łóżeczka, wykąpać. Rozwiązaniem niepewności i obaw jest wizyta instruktażowa u doświadczonego fizjoterapeuty. Przekaże on najważniejsze informacje dotyczące rozwoju niemowlęcia oraz zademonstruje i nauczy rodzica, jak prawidłowo pielęgnować oraz stymulować rozwój maleństwa.

Czytaj więcej: Wspomagamy rozwój niemowląt i dzieci

By wynik badania był wiarygodny

Czas, jaki upływa od momentu pobrania próbki do wykonania badania, warunki przechowywania materiału i jego transportowania – to wszystko wpływa na wiarygodność wyniku. Zakład Lecznictwa Ambulatoryjnego w Chrzanowie ma tego świadomość i jako jeden z nielicznych posiada własne laboratorium analityczne, gdzie większość badań wykonywanych jest na miejscu.

Są placówki medyczne, które szukając oszczędności, podpisują umowy z dużymi, sieciowymi laboratoriami i każdego dnia wysyłają próbki do badań wiele kilometrów dalej. 

Czytaj więcej: By wynik badania był wiarygodny

Europejski Tydzień Testowania, Światowy Dzień AIDS

 
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Chrzanowie informuje, że w dniach 18-25 listopada 2016 roku w całej Europie obchodzony jest po raz kolejny Europejski Tydzień Testowania. Wydarzenie to przygotowuje do obchodów Światowego Dnia AIDS 1 grudnia.
W naszym kraju żyje ponad 20 tys. osób z HIV, jednak ze względu na brak świadomości zakażenia rzeczywista liczba osób seropozytywnych może być co najmniej dwu- lub trzykrotnie wyższa. W Krakowie anonimowe i bezpłatne testy można wykonać w Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym prowadzonym przez Stowarzyszenie „Jeden Świat” we współpracy z Zakładem Mikrobiologii Szpitala Uniwersyteckiego. Miejsce to finansowane jest dzięki wsparciu finansowemu Krajowego Centrum ds. AIDS. Punkt mieści się przy ul. Kopernika 19. Przez cały rok jest on czynny we wtorki i czwartki w godzinach 16-19, jednak z okazji Europejskiego Tygodnia Testowania w dniach 22-25 listopada 2016 (wtorek-piątek) będzie on czynny codziennie (również w godz. 16-19).
W tym miejscu jest dostępna fachowa i profesjonalna kadra doradców, która odpowie na każde pytanie, podpowie, czy jest to dobry moment na wykonanie testu i w jaki sposób najlepiej chronić siebie i inne osoby przed zakażeniem w przyszłości, pomoże zmierzyć się z obawami i napięciem towarzyszącym wykonywaniu testu.
Równocześnie kontynuowana jest, zapoczątkowana w ubiegłym roku kampania społeczna pn. „Coś was łączy? Zrób test na HIV”, która zachęca do poznania swojego statusu serologicznego oraz upowszechnia informacje na temat HIV/AIDS i sposobów zmniejszania ryzyka zakażenia. Więcej informacji oraz materiały edukacyjne dotyczące profilaktyki HIV/AIDS znajdują się na stronie Krajowego Centrum ds. AIDS www.aids.gov.pl

 


Uruchomiono nową Pracownię Rentgenodiagnostyki Stomatologicznej
w Miejskiej Przychodni Rejonowo-Specjalistycznej  nr 2 w Chrzanowie ul. Broniewskiego 16c


Informujemy, że od dnia 29.09.2015 została uruchomiona nowa Pracownia Rentgenodiagnostyki Stomatologicznej mieszcząca się  w MPR-S nr 2 w Chrzanowie, ul.Broniewskiego 16c.
Pracownia została wyposażona w dwa  nowoczesne cyfrowe aparaty do wykonywania zdjęć rentgenowskich stomatologicznych: aparat do zdjęć punktowych - czyli pojedynczych zębów
i aparat do zdjęć panoramicznych.
Pracownia jest czynna we wszystkie dni robocze w godz: 7:00-14:30.
Pacjenci, którzy korzystają z usług w zakresie stomatologii u lekarzy zatrudnionych w naszym zakładzie mogą bezpłatnie wykonywać na zlecenie lekarza, zdjęcia punktowe. Po wykonanym badaniu rtg, wynik badania jest bezpośrednio przesyłany do gabinetu lekarza stomatologa.

Badania panoramiczne zębów – pantomogram, są wykonywane odpłatnie, tylko na zlecenie lekarza. Koszt badania wynosi 50.00zł
Wynik badania, jest wydawany pacjentowi w formie zapisu na płycie CD.

Oferujemy również odpłatne  wykonywanie zdjęć rtg punktowych zębów oraz zdjęć panoramicznych dla pacjentów korzystających z usług stomatologicznych poza naszym zakładem.
Wzór skierowania do pobrania.
 

APARAT DENSYTOMETRYCZNY: Diagnozuje i prognozuje

Pracownia Rentgenowska przy ul. Sokoła 19, została wyposażona w urządzenie, jakiego w niej dotąd jeszcze nie było. To aparat densytometryczny, który wykonuje badania diagnozujące gęstość kości w całym ciele człowieka. – To nie aparat, ale całe urządzenie medyczne – stwierdził burmistrz Ryszard Kosowski, przecinając wstęgę podczas symbolicznego uruchomienia densytometru, pierwszego takiego urządzenia w powiecie chrzanowskim.

Po przekształceniu Zakładu Lecznictwa Ambulatoryjnego w spółkę, której jedynym właścicielem jest Gmina Chrzanów, w największej miejskiej przychodni przybyło i nowoczesnych urządzeń, i lekarzy specjalistów, i pacjentów. – Ciągle teraz remontujemy nasze obiekty oraz wyposażamy gabinety w taką aparaturę, by podczas jednej wizyty pacjenta, można było i przeprowadzić badania, i postawić diagnozę – streścił nowy model funkcjonowania ZLA Jacek Bojdoł,  prezes zarządu tej miejskiej spółki.

/images/densy_n.jpg

Zakupiony za ćwierć miliona zł aparat densytometryczny stwierdza, czy (i w jakim stopniu) jesteśmy chorzy na osteoporozę i wylicza nam prawdopodobieństwo np. złamania szyjki kości udowej w ciągu najbliższych 10. lat. Diagnoza zaawansowania osteoporozy – choroby, w której kości stają się kruche i łamliwe – to jeszcze nie wszystko. Densytometr diagnozuje także proporcje pomiędzy tkanką kostną, mięśniowa oraz tłuszczową, co pozwala na wyznaczenie właściwej diety. Tak, by odpowiednio się odżywiając powrócić do zdrowia.

Co najważniejsze, przy przeprowadzeniu badań tym aparatem jest stosowana tak minimalna dawka promieniowania, iż praktycznie można ją pominąć. Pierwsi pacjenci skorzystają  z nowego urządzenia już od poniedziałku, 24 listopada.

 

REHABILITACJA: Udogodnienia dla Pacjentów

Trwa remont pomieszczeń na parterze budynku Przychodni Specjalistycznej przy ul. Kościuszki 14 w Chrzanowie. Pacjenci korzystający z zabiegów rehabilitacyjnych już mają do dyspozycji nową szatnię, wyposażoną w zamykane, obszerne i estetyczne, szafki na odzież (na zdjęciu).
Nowe i wygodne, bo dostosowane dla osób niepełnosprawnych, są także toalety.

/images/reha1_n.jpg
/images/reha2_n.jpg
Ponadto, dobiega końca gruntowna przebudowa sali ćwiczeń, która po oddaniu do użytku i ułatwi, i uprzyjemni wykonywanie ćwiczeń. Odnowiono również gabinety medyczne. Kolejne zdjęcie pokazuje ich nowocześnie zaaranżowane wnętrze, sprzyjające bliskiemu kontaktowi personelu medycznego z naszymi Pacjentami.

OKULISTYKA: Leczenie siatkówki zabiegami laserowymi

Kilka miesięcy temu informowaliśmy o zakupie aparatu umożliwiającego zastosowanie „MicroPulse Laser Therapy” – czyli leczenia schorzeń oka (zwłaszcza siatkówki) zabiegami laserowymi, wykorzystującymi tzw. mikropulsy. Urządzenie to (na zdjęciu) już służy Pacjentom poradni okulistycznej przy ul. Sokoła 19 w Chrzanowie.
Chociaż ten supernowoczesny aparat firmy Iridex, pierwsze takie urządzenie w Chrzanowie i okolicy – wygląda tak niepozornie, to potrafi wiele. Dostarcza bowiem dokładnie wyliczoną porcję energii, dokładnie tam, gdzie jest ona potrzebna. Dzięki temu nie dochodzi do termicznego uszkodzenia siatkówki. A co więcej, gwarantuje to pełną powtarzalność zabiegów. Pisaliśmy o tym w naszej zapowiedzi, cytując zapewnienia producenta aparatu. Teraz w praktyce, po tygodniach jego używania, te słowa znalazły pełne potwierdzenie.

/images/oko_n.jpg
Wspomniane, niewielkie rozmiary tego lasera, stanowią jego zaletę. Stoi on bowiem obok fotela okulistycznego w gabinecie, co umożliwia przeprowadzanie zabiegów na miejscu, bez konieczności wędrówki do oddzielnego pomieszczenia. Łagodzi to stres u Pacjentów oraz zwiększa komfort pracy lekarzy.

 CENTRUM STOMATOLOGICZNE: W Przychodni na os. Północ

Po zakończeniu gruntownej modernizacji gabinetów stomatologicznych w Przychodni na os. Północ w Chrzanowie, utworzono tu prawdziwe centrum stomatologiczne. Do dyspozycji Pacjentów postawiono nie tylko najnowocześniejszy sprzęt i materiały, lecz także potrafiących je odpowiednio wykorzystać 11 lekarzy specjalistów.

Oprócz foteli dentystycznych  wraz z wyposażeniem zapewniających maksymalny komfort Pacjentom oraz komfort pracy stomatologom, urządzono też w pełni nowoczesną sterylizatornię narzędzi medycznych. Jak podkreśla lek. Jacek Bojdoł, prezes Spółki Zakład Lecznictwa Ambulatoryjnego, wszystko to daje gwarancję usług stomatologicznych na najwyższym poziomie.PŁAZA: Ośrodek wiejski jak miejski

Wiejski Ośrodek Zdrowia w Płazie ma coraz lepiej wyposażone gabinety lekarskie i co jeszcze ważniejsze, w miejscowej Poradni Stomatologicznej oraz Poradni Ginekologiczno-Położniczej przyjmują specjaliści tej samej klasy co w Chrzanowie. Dlatego Pacjentów tu nie brakuje. Również spoza Płazy, bo przyjeżdżają także z Balina, Trzebini, Chrzanowa czy nawet Libiąża.

Miejscowa Poradnia Ginekologiczno-Położnicza dysponuje od niedawna własnym, specjalistyczny aparatem USG. Stąd także tu wprowadzono funkcjonującą  w Zakładzie Lecznictwa Ambulatoryjnego Spółka z o.o. zasadę „jednej wizyty”. Podczas niej, Pacjentki są badane, a natychmiastowy wynik tych badań pozwala lekarzowi na niezwłoczne postawienie diagnozy i zaordynowanie odpowiedniej terapii.

Szczególnie imponująco wygląda w Płazie całkowicie zmodernizowany Gabinet Stomatologiczny. – Nasi Pacjenci, przychodząc tu, mówią najczęściej, że czują się teraz w Płazie jak w Europie – opowiada Dorota Szczepaniec, asystentka stomatologiczna. Przygotowuje materiały i narzędzia przed otwarciem Gabinetu. Dziennie, przychodzi tu 20-25 Pacjentów, umówionych na określoną godzinę osobiście lub telefonicznie (nr 32 613 12 50, w. 26). 

Pacjentów przyjmuje w Płazie lekarz stomatolog Dominika Kawala-Kędziora specjalistka stomatologii zachowawczej z endodoncją (leczeniem kanałowym zębów). To leczenie kanałowe jest świadczone bezpłatnie w ramach kontraktu z NFZ dla dzieci i młodzieży do lat 18. Obejmuje on również bezpłatne leczenie kanałowe u pełnoletnich Pacjentów, ale tylko zębów przednich (jedynek, dwójek i trójek). 

 

 

PORADNIA DLA KOBIET: Dyskretnie i komfortowo

Modernizacja wyposażenia i wystroju Przychodni na os. Północ w Chrzanowie, objęła także Poradnię „K”.  To nie tylko wymiana aparatury medycznej na najnowszą, lecz również zmiana podejścia do Pacjentek. Teraz oczekują one na wizytę w wydzielonej, kameralnej poczekalni. A sam Gabinet Ginekologiczno-Położniczy to prawdziwe, przyjazne Pacjentkom laboratorium. Tak, by lekarz mógł postawić od razu właściwą diagnozę.

- Co tu opowiadać. Wystarczy popatrzeć na współczesny fotel ginekologiczny, jakim tu dysponujemy. I porównać jego wygląd oraz możliwości z fotelem z dawnych lat. To mówi wszystko – twierdzi lekarz Maciej Okólski, specjalista ginekolog-położnik, przyjmujący w Poradni „K”.

Średnio dziennie do Poradni „K” na os. Północ w Chrzanowie trafia 30-50 Pacjentek. Niemało z nich przyjeżdża z okolicznych gmin, zwłaszcza Babic oraz Krzeszowic.

 

PORADNIA ORTOPEDYCZNA: Diagnoza na pierwszej wizycie

Do ortopedy przychodzą najczęściej rodzice z małymi dziećmi, także noworodkami, gdy podejrzewają u nich jakieś wady narządów ruchu. I dobrze robią, bo te podejrzenia można wyjaśnić „od ręki” przeprowadzając już podczas pierwszej wizyty badania specjalistycznym aparatem USG, jakim dysponują lekarze przyjmujący przy ul. Sokoła 19.

/images/ortopeda_n.jpg

Jak podkreśla dr nauk medycznych Mariusz Nowak (lekarz specjalista ortopeda i traumatolog), zbadany powinien być właściwie każdy noworodek, bo wcześnie wykryte wady narządów ruchu można skorygować czy wyleczyć. Tym bardziej, iż posiadany aparat USG umożliwia bezbolesne, szybkie i wnikliwe przeprowadzenie badania, zakończonego właściwą diagnozą.

Na wizytę czeka się tu nie dłużej jak trzy tygodnie. Z reguły trwa ona (z badaniem) ok. 15 minut. Z postawionych diagnoz wynika, iż u dzieci najczęściej (w 90 proc.) wykrywa się wady postawy.

 

OS. PÓŁNOC: Platforma ułatwia wizytę

W Przychodni na os. Północ w Chrzanowie uruchomiono platformę, która wwozi osoby niepełnosprawne do gabinetów znajdujących się na pierwszym piętrze budynku. Urządzenie obsługują panie pracujące w recepcji przy wejściu.

/images/platforma_n.jpg

Na platformę można wejść albo wjechać wózkiem inwalidzkim. Taki dyżurny wózek stoi zresztą na miejscu, obok niej. Po zabezpieczeniu boków uniesionymi klapami oraz wysunięciu poręczy by pasażer miał się czego trzymać, platforma wolno rusza w górę, jadąc nad stopniami schodów. Obok niej kroczy pani z recepcji, obsługująca pilota sterującego urządzeniem i czuwająca nad bezpieczeństwem pasażera. Ta forma transportu osób niepełnosprawnych na pierwsze piętro, choć funkcjonuje dopiero od kilku dni, już cieszy się coraz większą popularnością. Jest bowiem i wygodna i całkowicie bezpieczna.

 

Informacja dla pacjentów.


Informujemy, że od dnia 14.03.2014 r. została stworzona na naszej stronie internetowej możliwość złożenia przez Państwa  ankiety badania satysfakcji pacjenta.
Ankieta skierowana jest do pacjentów, którzy zechcieliby podzielić się swoimi uwagami na temat funkcjonowania placówek naszego zakładu.
Obsługa ankiety jest bardzo prosta.
Jeśli zdecydujecie się Państwo na jej wypełnienie, do czego gorąco zachęcamy, prosimy o wybranie konkretnej placówki na temat której chcielibyście Państwo się wypowiedzieć.

Państwa uwagi zostaną uwzględnione w dalszych działaniach Zarządu Spółki i pracowników, zmierzających do podniesienia poziomu jakości świadczonych przez nas usług.
Jesteśmy zainteresowani doskonaleniem jakości udzielanych przez nas usług medycznych .
Ankieta jest dla nas ważnym narzędziem oceny skuteczności wdrażanych rozwiązań w zakresie obsługi pacjentów.

Zapraszamy i zachęcamy wszystkich pacjentów korzystających z usług naszego zakładu  do wypełnienia ankiety .


Zarząd i pracownicy  Spółki
Zakład Lecznictwa Ambulatoryjnego
w Chrzanowie

 

ROK 2014: Wprowadzanie zasady „jednej wizyty”

 


    Z myślą o wygodzie pacjentów, o oszczędności ich czasu oraz stresu, spółka Zakład Lecznictwa Ambulatoryjnego w Chrzanowie wprowadza stopniowo zasadę „jednej wizyty”. Polega ona na tym, że wizyta w już czterech poradniach specjalistycznych, obejmuje za jednym razem także  przeprowadzenie na miejscu odpowiednich badań w celu postawienia diagnozy.

- Aby zlikwidować kolejki, nazwijmy je diagnostyczne, trzeba posiadać odpowiednią aparaturę medyczną, która jest bardzo kosztowna. Myślę tu zwłaszcza o specjalistycznych aparatach USG, umożliwiających  gruntowne przebadanie pacjenta już podczas pierwszej wizyty, co jest warunkiem koniecznym do postawienia prawidłowej diagnozy przez lekarza – wyjaśnia lek. med. Jacek Bojdoł, prezes zarządu ZLA w Chrzanowie  sp. z o.o.

    Posiadanie takiej aparatury w gabinecie specjalistycznym ogranicza liczbę wizyt pacjenta. Nie musi on już ze skierowaniem iść na badania, odczekać swoje, a następnie powrócić z wynikami do tego lekarza, który skierowanie wydał. I tak właśnie zaczyna się dziać w MPR-S  nr 1 przy ul. Sokoła 19. Na razie w  poradniach: ortopedycznej, kardiologicznej, ginekologiczno-położniczych  i endokrynologicznej. W tej pierwszej, zasadę „jednej wizyty” zastosowano przede wszystkim u  niemowląt z podejrzeniem zwichnięcia stawów biodrowych. Teraz rodzice, zgłaszający się z dzieckiem do ortopedy, już za pierwszym razem poznają diagnozę, gdyż niezbędne badania wykonywane są na miejscu.

    Zanim wszystkie te  gabinety specjalistyczne, gdzie jest to konieczne do wdrożenia zasady „jednej wizyty”, zostaną wyposażone w nowy, kosztowny sprzęt, wcześniej zasada ta zacznie obowiązywać przy ustalaniu terminów wizyt do lekarzy specjalistów. Mianowicie, pacjenci, których lekarze rodzinni skierują do poradni specjalistycznych, będą się do nich rejestrować na miejscu, w swojej przychodni, zamiast – jak dotąd – jechać w tym celu do głównego gmachu ZLA w Chrzanowie sp. z o.o. przy  ul. Sokoła 19. Tak się to już dzieje w przychodni na oś. Północ w Chrzanowie.

- Przetestowaliśmy ten system właśnie na przykładzie przychodni na osiedlu Północ. Funkcjonuje bez zarzutu. Dlatego wiosną, stopniowo rozszerzymy go na pozostałe nasze placówki. Korzyść dla pacjentów będzie niewątpliwa – zapowiada prezes Jacek Bojdoł.

 

GRYPA: Choroba przemęczonych

    Jakie jest najlepsze lekarstwo na grypę? Lekarz medycyny rodzinnej, Tomasz Bratek odpowiada bez wahania, że takiego zdecydowanie najlepszego lekarstwa to nie ma. Ale za to z pewnością bardzo sprzyja rozwojowi tej choroby nasze przemęczenie. Najczęściej z przepracowania, więc uwaga – zadbajmy sami o siebie.

    Wiadomo, że lepiej chorobom zapobiegać, niż potem je leczyć. Do grypy ta zasada stosuje się w całej rozciągłości. – Pacjentom powtarzam zawsze, iż najważniejszy jest higieniczny tryb życia. Można go rozumieć na wiele sposobów, ale istotne pozostaje zawsze zdrowe odżywianie się, mądry wypoczynek (w tym wysypianie się) oraz unikanie zbędnych stresów – tłumaczy Tomasz Bratek.

/images/bratek_n.jpg
Zamiast zażywać rozmaite specyfiki uodporniające, od reklamowania których aż bolą uszy, najlepiej zachować spokój i umiar. Takie to oczywiste, a takie trudne. Zwłaszcza w naszym codziennym zabieganiu… Ale trzeba o tym pamiętać, by nie dopadła nas grypa. I pokazała po raz kolejny w gorączce oraz dreszczach, że najważniejsze są właśnie te proste prawdy.

PŁAZA: Ośrodek opieki rodzinnej

    W naszym, Wiejskim Ośrodku Zdrowia czujemy się jak u siebie. Niczym w domu – mówią zgodnie, leczący się tu mieszkańcy Płazy. Jak dodają, na miejscu jest lekarz rodzinny, pediatra, ginekolog i coś, czego gdzie indziej trudno znaleźć: ludzka życzliwość jaką darzą siebie, i pacjenci, i personel medyczny.

    - Tu nie ma limitów przyjęć. Każdy pacjent trafi do gabinetu, najwyżej nieco poczeka – zapewnia lekarz Tomasz Bratek, specjalista medycyny rodzinnej, od ponad dwóch lat kierownik Wiejskiego Ośrodka Zdrowia w Płazie.

/images/plaza_n.jpg
Nic dziwnego, że skoro tutejsi mieszkańcy są tak z funkcjonowania swojej lecznicy zadowoleni, pacjentów stale przybywa. Obecnie jest ich już blisko cztery tysiące. Dziennie gabinety lekarskie przyjmują średnio 50-60 osób. Nie ma zapisów na godziny, gdyż nie ma tu kolejek. Panie w rejestracji informują, na którą mniej więcej godzinę trzeba przyjść. To wystarcza.

JACEK BOJDOŁ: 2013 - rok korzystnych przemian

    To, że w roku 2013, przy restrukturyzacji Zakładu Lecznictwa Ambulatoryjnego w Chrzanowie z  SPZOZ-u w spółkę prawa handlowego, nie spełniły się rozmaite „czarnowidztwa”  –  stanowi nie tylko zwycięstwo zespołu, ale przede wszystkim korzyść dla naszych pacjentów – mówi dyrektor ZLA w Chrzanowie, lek. med. Jacek Bojdoł.
    Jak podkreśla, ta transformacja największej i najpopularniejszej, chrzanowskiej lecznicy w spółkę ze stuprocentowym udziałem gminy Chrzanów, pozwala teraz sprawniej nią zarządzać, a tym samym lepiej spełniać oczekiwania mieszkańców, by jako pacjenci poczuli się bardziej zadbani i skuteczniej leczeni.
    - Kompletujemy kadrę medyczna tak, by sprostała wymaganiom dzisiejszych czasów.   I pod względem wiedzy, czyli merytorycznym, i pod względem nazwijmy to ludzkim, czyli życzliwości oraz troski w odnoszeniu się do pacjentów. Ponadto wciąż poszerzamy ofertę gabinetów specjalistycznych, wyposażając je w sprzęt i aparaturę na miarę początku XXI wieku. Zadbaliśmy także o wygląd naszych obiektów oraz ich funkcjonalność – wylicza dokonania minionego roku dyrektor Bojdoł.
    To otwarcie lecznicy na pacjentów, obejmuje od niedawna także ułatwienie składania przez nich uwag, wniosków czy opinii. Można je teraz zgłaszać na stronie internetowej ZLA w Chrzanowie sp. zo.o., w dziale Forum.
   

POSTANOWIENIA NOWOROCZNE: Zadbać o samego siebie

Wielu z nas, co dwanaście miesięcy podejmuje postanowienia noworoczne, i na ogół szybko o nich zapomina, jak o wszystkim, co wymaga zbyt wielkiego wysiłku, by się ziściło. Dlatego nie stawiajmy przed sobą celów nieosiągalnych… - Zaplanujmy coś realnego i przyjemnego, co pobudzi nas do twórczego stylu życia – radzi lekarz Anna Chmiest z Poradni Zdrowia Psychicznego.

Zatem, po pierwsze, dobrze jest bardziej zadbać, albo w ogóle zadbać, o samego siebie. Ożywić się fizycznie i intelektualnie. Czyli po drugie, wsiąść na przykład na rower i ruszyć w malowniczą trasę lub na basenie zrobić kilka okrążeń po torze pływackim. Po trzecie, spotkać się z innymi, najlepiej w dobrym towarzystwie. A dobre towarzystwo to takie, od którego możemy się czegoś nauczyć, czymś zainspirować.

/images/ach_n.jpg
To zrobić warto w Nowym Roku. A czego robić nie warto? – Z pewnością nie warto rozpamiętywać przykrych zdarzeń z przeszłości. Trzeba wyciągnąć z nich wnioski i zamknąć ten rozdział. Zamknąć po to, by iść dalej. By nie pozostawać w tyle za czasem, który mijając nieuchronnie kolejnymi „Nowymi Rokami”, na nikogo przecież nie czeka – radzi Anna Chmiest.

 

STOMATOLOGIA: Unit, czyli praca na cztery ręce


„Górna półka” dentystyczna przywędrowała do gabinetów stomatologicznych przychodni przy ul. Broniewskiego w Chrzanowie. Zostały one nie tylko przebudowane i odnowione, lecz także wyposażone w tzw. unit – fotel dla pacjenta zintegrowany ze wszystkim, co lekarz i jego asystent muszą mieć pod ręką.

- To jest sprzęt faktycznie zasługujący na miano XXI wieku. Teraz możemy bez komplikacji pracować na cztery ręce: dwie dentysty i dwie jego asystentki – lekarz stomatolog Marek Smotrzyk prezentuje możliwości „unitu”. Fotelem pacjenta oraz jego oprzyrządowaniem można sterować z dwóch niezależnych pulpitów. Na ekranie komputera widać przebieg leczenia zębów. A światło lamp ledowych nie razi w oczy i nie grzeje jak halogeny w głowę.

/images/stm_n.jpg
Jednak najważniejsze, oprócz najwyższej jakości, japońskich końcówek narzędzi dentystycznych do naprawiania naszego uzębienia, są oczywiście umiejętności oraz wiedza stomatologa. – Tego nam nie brakuje – zapewnia lekarz Marek Smotrzyk i zaprasza do gabinetu (na zdjęciu razem z asystentką stomatologiczną, Urszulą Szwajdych).

 

 PACJENCI: To jest nasz lekarz


Na piętrze przychodni przy ul. Broniewskiego w Chrzanowie, pacjentów nie brakuje. Do gabinetu, w którym przyjmuje lekarz Piotr Skopiński, czekają i młodsi i starsi, panie i panowie. – To jest nasz lekarz, my się u niego leczymy chyba już od ćwierć wieku – mówi jedna z pań.

Druga dodaje, że lekarz Piotr Skopiński nigdy nie żałuje czasu na wysłuchanie swoich pacjentów. Dlatego też ludziom nie szkoda czasu na czekanie w kolejce. Uważają, że warto. – Zresztą, my się tu między sobą znamy, w końcu przez tyle lat chodzimy do tego samego doktora, więc mamy o czym pogadać i minuty lecą – śmieje się kolejna pacjentka.
Piotr Skopiński potwierdza, iż w przychodni przy ul. Broniewskiego przyjmuje od ponad trzydziestu lat. Stąd ma wielu     stałych pacjentów. Jeden z nich skończył już nawet setkę… Ale nie brakuje też młodych. Na co skarżą się głównie mieszkańcy osiedla Północ?

/images/skopinski_n.jpg
- Dominują choroby układu krążenia. Na drugim miejscu są obecnie schorzenia układu ruchu, następnie układu oddechowego. No i coraz częściej występuje cukrzyca, której absolutnie lekceważyć nie wolno – podkreśla lekarz Piotr Skopiński (na zdjęciu).

 

ANALITYKA: Moda na badanie tarczycy


Kiedy pracuje się w Laboratorium Analitycznym ZLA tyle lat, co jego kierowniczka – Barbara Pluta, można i tu ustalić pewne sezonowe trendy na badanie tego, czy tamtego. Obecnie panuje moda na badanie tarczycy.

- Pewnie tak być musi i wynika to z kolejnych, zmieniających się ustaleń medycyny. Ale tak wielu badań funkcjonowania tarczycy, zarówno u kobiet, i u mężczyzn, nie mieliśmy dotąd nigdy. Dobrze, że posiadamy odpowiednią, nowoczesną aparaturę – prezentuje urządzenie (na zdjęciu) kierowniczka Barbara Pluta.

/images/lab_n.jpg
Ogólnie, pacjenci coraz częściej, i nierzadko z własnej inicjatywy, wykonują sobie badania hormonalne. Popularna jest też diagnostyka funkcjonowania wątroby, dróg moczowych, czy gruczołu krokowego (u mężczyzn).

 

ZDROWIE PSYCHICZNE: Sposoby na depresję

W Poradni Zdrowia Psychicznego przybywa pacjentów wraz z jesienią i zimą, gdy niektórych ogarnia znamienna dla tych pór roku depresja. Objawiająca się malejącą aktywnością, brakiem motywacji do działania, apatią, ogólnym zmęczeniem. Co wtedy?

- Radzimy w takich przypadkach koniecznie wyjść do ludzi. To znaczy, nie siedzieć samemu, ale rozmawiać z innymi. A do tego wychodzić na spacery, zwłaszcza kiedy świeci słońce – mówią zgodnie panie psycholog: Jolanta Walczak, Iwona Pietrzyk-Białas oraz Barbara Klimkiewicz-Marek (na zdjęciu).

/images/psyche_n.jpg
I zaznaczają, iż medycyna współczesna oferuje na dolegliwości natury psychicznej także szereg leków. Ale wszystko zaczyna się od rozmowy z psychoterapeutą. Z reguły takie spotkania powtarza się cyklicznie. Bo najlepiej, jak wystarczą jedynie one.

 

BALIN: Urok Wiejskiego Ośrodka Zdrowia

Tu wszystko odbywa się w odmiennym rytmie niż w Chrzanowie, i według innych zwyczajów. Nieśpiesznie, z powagą, szacunkiem, tak jak w jednej, wielkiej rodzinie. - My znamy swoich pacjentów, a oni znają jeszcze lepiej nas – podkreślają panie w rejestracji. I kierują przychodzących mieszkańców Balina do odpowiednich gabinetów.

Tłoku nie ma, bo nie występuje żadna epidemia, a poza tym czas jest przedświąteczny. Na korytarzu świeci się kolorowo spora choinka. Lekarz rodzinny – Mirosława Kuźniak, kierowniczka Wiejskiego Ośrodka Zdrowia w Balinie, mówi, iż miejscowi pacjenci cierpią głównie na schorzenia układu ruchu. W następnej kolejności skarżą się na kłopoty z układem krążenia oraz z układem oddechowym.

/images/balin_n.jpg
Do gabinetu puka kolejny pacjent. Lekarka wstaje, otwiera mu drzwi i zaprasza do środka (na zdjęciu). Od razu wiadomo, dlaczego panuje tu taka rodzinna atmosfera.

 

Badania w kierunku osteoporozy

Są jeszcze wolne miejsca na odpłatne badania w kierunku osteoporozy, które będą prowadzone w gmachu głównym ZLA sp. z o.o.przy ulicy Sokoła 19, w środę 2 października w godzinach 9-16. Cenie 35 zł obejmuje badania oraz ewentualną konsultację z lekarzem reumatologiem. Ustalanie terminu przybycia na badania pod numerem telefonu (32)623-56-87.

Życzliwość za życzliwość

W gabinetach stomatologicznych przy ul. Broniewskiego dobrze czują się nawet dzieci. – Podczas pierwszej wizyty, nasi najmłodsi pacjenci poznają lekarza, fotel dentystyczny, narzędzia. A dopiero następnym razem robimy kontrolę uzębienia i ewentualnie rozpoczynamy leczenie. Gdy dzieci są dzielne, otrzymują nagrody w postaci naklejek-orderów – informuje lekarz stom. Marek Smotrzyk, koordynator pracy gabinetów stomatologicznych.
Dziennie trafia tu ponad stu pacjentów. Głównie z Chrzanowa, ale nie brakuje też mieszkańców Trzebini. W części gabinetów przychodni przy ul. Broniewskiego trwają prace modernizacyjne. Tam, gdzie już je przeprowadzono, standard wyposażenia nie różni się od najlepszych, prywatnych gabinetów stomatologicznych.
- Naszym pacjentom dajemy coś więcej oprócz nowych materiałów medycznych oraz nowoczesnych urządzeń i aparatury. Dajemy gwarancję, iż pracują tu świetni specjaliści, którym można zaufać. A to znaczy, że dajemy poczucie bezpieczeństwa – podkreśla Jacek Bojdoł, dyrektor Zakładu Lecznictwa Ambulatoryjnego.

Szczególnie dobrą rękę i podejście do dzieci mają lekarki stom. Aleksandra Leś-Smolarczyk i Katarzyna Maladyn. – Bardzo sobie cenię zaufanie jakim darzą nas pacjenci. I młodsi, i starsi. Wszyscy, którzy do nas przychodzą lecząc się w ramach ubezpieczenia, nie zostawiają tu pieniędzy, lecz za to dają nam swoją życzliwość. I może także dlatego panuje tu tak dobra atmosfera – uważa Katarzyna Maladyn


REJESTRACJA: Zasada jednej kolejki

Od niedawna, do rejestracji na parterze budynku głównego ZLA przy ul. Sokoła 19 w Chrzanowie, obowiązuje jedna kolejka do wszystkich okienek, ponieważ w każdym można załatwić to samo. Przykładowo, wizytę u lekarza ogólnego lub w gabinecie specjalistycznym.- Widzimy, że ten nowy system funkcjonuje lepiej niż poprzedni. Jest przede wszystkim dogodniejszy dla pacjentów, gdyż załatwianie ich spraw przebiega sprawniej, więc i szybciej - uważa Justyna Klimek, koordynująca pracę rejestracji.

O czym należy pamiętać, rejestrując się na wizytę u lekarza? - Najważniejszy jest dowód ubezpieczenia zdrowotnego, który musi okazać każdy pacjent. Należy go mieć przy sobie szczególnie wtedy, gdy już po rejestracji zgłaszamy się na umówioną wizytę do specjalisty. Następuje to często po kilku tygodniach a czasami miesiącach. Dlatego tak ważne jest wówczas posiadanie aktualnego dowodu ubezpieczenia - podkreśla Justyna Klimek.

Warto wiedzieć, iż dzwoniąc pod numer 32 623 39 58 (od poniedziałku do piątku w godz. 7-19), można zarejestrować się telefonicznie.

 

TERAPIA FALAMI: Coraz więcej pacjentów

Nowa oferta poradni rehabilitacyjnej ZLA (przy ul. Kościuszki 14 w Chrzanowie), gdzie stosuje się od kilku miesięcy terapię falami uderzeniowymi, przynosi ulgę w bólu coraz większej liczbie pacjentów. Chętnych nie brakuje, choć nie jest ona refinansowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia.- Posiadamy niezwykle skuteczny aparat do prowadzenia terapii zwalczającej w sposób nieinwazyjny przewlekłe bóle układu mięśniowo-szkieletowego. Przykładowo: dolegliwości barków, bioder, kolan, pięt czy łokci. W te bolesne miejsca dostarczamy za pośrednictwem fal mechanicznych energię, która wzmaga procesy leczenia i regeneracji ścięgien oraz tkanki miękkiej - tłumaczy mgr Magdalena Lempart, specjalista rehabilitacji.

Pierwszą wizytę rozpoczyna diagnoza specjalisty. Dalej następuje od trzech do pięciu sesji terapeutycznych, trwających po około 10 minut. I właściwie bezbolesnych. Pomiędzy nimi konieczne są tygodniowe przerwy. W efekcie pacjent odczuwa szybką ulgę w bólu wraz z przywróceniem sprawności ruchowej, a wszystko bez efektów ubocznych.

Dodatkowe informacje na temat tej terapii oraz rejestracja pod tel. 32 623 31 83.

 

RZETELNA FIRMA: Prosimy o referencje

Zakład Lecznictwa Ambulatoryjnego przystąpił do programu Rzetelna Firma, udostępniając na stronie internetowej informacje świadczące o swojej wiarygodności. Obecnie czekamy na referencje naszych kontrahentów, prosząc o wystawianie opinii na temat współpracy.

Do wglądu jest między innymi stale aktualizowany "Certyfikat rzetelności", potwierdzający, iż nasza firma nie posiada żadnych przeterminowanych zobowiązań, notowanych w Krajowym Rejestrze Długów.

 

NOWA OFERTA: terapia falą uderzeniową

Zapraszamy do naszej poradni rehabilitacyjnej (Chrzanów, ul. Kościuszki 14), gdzie wprowadziliśmy nową terapię - falą uderzeniową. Stosuje się nią w leczeniu:
ostrogi piętowej, łokcia tenisisty/golfisty wyrośli kostnych dłoni oraz bólu stawu barkowego, okolicy stawu biodrowego, kolanowego, ścięgien Achillesa, rzepki, czy bólu nadgarstka.

Przed podjęciem leczenia zapewniamy specjalistyczną diagnostykę. Terapia ta nie jest refinansowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia, stąd leczenie jest odpłatne. Konsultacja specjalistyczna jest w cenie zabiegu. Szczegółowych informacji udzielamy pod numerem (32)623-31-83.

 

RECEPTY: wypisze je drukarka

Wszyscy dobrze znamy tzw. lekarskie pismo na receptach, którego odczytanie sprawia często trudności aptekarzom, nie mówiąc już o pacjentach. Dlatego u nas, lekarze wypisują recepty na klawiaturze komputera, natomiast sam blankiet sporządza drukarka.


Zakupiony sprzęt stoi już w gabinetach, na biurkach lekarzy. Dzięki temu rozwiązaniu oszczędzają czas nie tylko oni. I co najwazniejsze, pacjenci sami mogą przeczytać, jakie medykamenty im zaordynowano.

2011 ZLA - Aktualności. Zakład Lecznictwa Ambulatoryjnego w Chrzanowie sp. z o.o. KRS: nr 0000444059 Sąd Rejonowy dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego Kapitał zakładowy 11 527 000,00 PLN
Powered by Joomla 1.7 Templates